Ławka treningowa, co to takiego

Co to Ławka treningowa (podstawa treningu)?

Ławka treningowa to podstawowy element, który powinien znaleźć się na każdej siłowni. Płeć, przy ławce treningowej nie ma żadnego znaczenia. Kobiety, ale też mężczyźni mogą swobodnie wykonywać ćwiczenia na ławeczce i tym samym poprawiać mięśnie poszczególnych partii ciała. Ławeczka pozwala na ćwiczenia dosłownie każdej partii ciała. Zarówno górnych partii, jak i też dolnych partii. Ławeczka jest też bezpiecznym urządzeniem, które w żadnym stopniu nie zagraża naszemu zdrowiu. Ćwiczenia, wykonywane na ławce treningowej to z goła proste ćwiczenia, które nie sprawiają nikomu żadnego problemu. Takowy problem może pojawić się dopiero w kwestii dźwigania ciężarów, ale to nadal nie jest wada ławki treningowej. Plusem ławki treningowej jest także to, że nie zajmuje ona dużo miejsca w przestrzeni domowej. Dlatego każda osoba, która chce zakupić taką ławkę, nie musi gospodarować jakoś bardzo dużo miejsca. Wystarczy jakiś wolny kąt, ale też swobodny, który pozwoli nam na ćwiczenie każdej partii ciała. Istnieją także modele, które bez problemowo da się składać. W momencie, w którym kupujemy taką składaną ławkę, możemy ją rozłożyć w każdym miejscu w domu, a gdy tylko takowa ławka zacznie nam wadzić, możemy bez problemowo ją złożyć, a potem odłożyć w miejsce, w którym nie będzie przeszkadzała. Ćwiczenia na dobrej ławeczce mogą także pozytywnie wpływać na zdrowie, np. na kręgosłup. 

Jakie wyróżniamy rodzaje ławeczek treningowych?

Ławeczka treningowa to urządzenie, które także dzieli się na rodzaje. Wyróżniamy cztery najbardziej znane rodzaje, a mianowicie: ławka pod sztangę, ławka skośna, ławka regulowana oraz ławka prosta. Wybór ławeczki jest uzależniony tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i od wyboru ćwiczeń, które będziemy chcieli na tej ławce wykonywać.

Ławeczka pod sztangę to najpopularniejszy rodzaj ławeczki. Ławka pod sztangę pozwala nam na rozwijanie mięśni wszystkich partii ciała. Zazwyczaj w modelach posiadamy takie opcje jak regulacja bądź dodatki.

Ławeczka skośna to ławeczka, której poziom regulacji kąta nachylenia może zostać w zasadzie w każdej chwili zmieniony. Na ławeczce skośnej, najlepiej trenuje się mięśnie klatki piersiowej.

Ławkeczka prosta to urządzenie, które jest skierowane poziomo do podłogi. Osoba, która dopiero zaczyna z ćwiczeniami na sztandze, powinna zacząć właśnie od ławeczki prostej. 

Ławeczka regulowana to połącznie dwóch ławeczek – prostej i skośnej. W głównej mierze zależy to od modelu, ale zazwyczaj można bezproblemowo zmieniać poziom nachylenia tej ławeczki.