Jaka powinna być idealna ławka treningowa

Sprzęt do ćwiczeń może w dużym stopniu ułatwić dążenie do wymarzonej sylwetki i pomóc utrzymać dobrą formę. Nie każdy ma jednak możliwość regularnego chodzenia na siłownię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć jej namiastkę we własnym domu. Ławka treningowa to jeden z najbardziej popularnych sprzętów w domowych siłowniach. Na czym polega jej fenomen?

Wybierając sprzęt do ćwiczeń, warto zapoznać się dokładnie z tym, jakie partie ciała będzie można na nim trenować. Ławka treningowa ma ogromną zaletę, ponieważ większość modeli pozwala na bardzo różnorodne ćwiczenia i pracę nad wieloma mięśniami jednocześnie. Chociaż ławka treningowa jest kojarzona głównie z treningiem górnych partii ciała, to pozwala też na budowanie dolnych partii i wzmacnianie najróżniejszych mięśni.

Jej dużym plusem jest też dostępna dla każdego cena. Ławki treningowe można z łatwością kupić już za niewielką kwotę, chociaż istnieją też dużo droższe, bardziej rozbudowane modele. 

Ławka treningowa, a konkretne partie ciała. 

Przed zakupem ławki treningowej, warto przemyśleć, jakie konkretnie partie ciała będzie się trenować. Chociaż istnieją bardzo uniwersalne modele, to niektóre w większym stopniu są dostosowane do konkretnych potrzeb niż inne. Jakie są najpopularniejsze modele ławek treningowych?

– prosta do ćwiczeń, 

– regulowana do ćwiczeń, 

– ławka skośna do brzuszków,

– do wyciskania ze stojakiem na sztangę. 

Podczas wyboru ławki warto również zwrócić uwagę na możliwość jej regulacji, tak by idealnie dopasować ją do ćwiczeń różnych partii ciała, wzrostu i intensywności treningu. Ławka prosta jest dedykowana osobom początkującym, które planują wykonywać podstawowe, mniej wymagające ćwiczenia. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ławki do ćwiczeń? 

Żeby zapewnić sobie pełen komfort ćwiczeń, a sam sprzęt służył nam przez długi czas, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jeśli ławka ma być dość uniwersalna, to ważna jest możliwość regulacji oparcia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy da się ustawiać siedzisko, szczególnie jeśli zależy nam na dopasowaniu do np. Niskiego wzrostu. 

Jedną z najważniejszych kwestii, jaką należy się kierować podczas wyboru ławki do ćwiczeń, jest jej stabilność. Nie ma nic bardziej irytującego niż chwiejący się podczas trenowania sprzęt. Ma to również duży wpływ na bezpieczeństwo, dlatego kupując ławkę do ćwiczeń, warto poświęcić uwagę materiałom, z jakiej została wykonana. Ważne są nie tylko porządne łącznia i stalowe elementy, ale również rodzaj tapicerki. Materiał obicia wpływa nie tylko na komfort ćwiczeń, ale też trwałość sprzętu. Na tapicerce o słabej jakości, bardzo szybko tworzą się przetarcia, a niedokładne łączenia mogą szybko pękać i odbierać ławce estetyczny wygląd.