Jak wybrać dobrą ławkę treningową

Na każdej siłowni dostępna są ławki treningowe. Jest to jeden z najczęściej wybieranych tam sprzętów. Czy warto zakupić do domu ławkę treningową? Bez wątpienia! Jeśli zależy nam na sprawności i formie, posiadanie ławeczki znacznie przyspieszy progres treningowy. Z jej pomocą można jeszcze bardziej pracować nad mięśniami brzucha, klatki piersiowej i grzbietu. Jaka Ławka treningowa pod sztangę będzie najlepsza do domowej siłowni?

Rodzaje ławeczek treningowych

Jeden z rodzajów to ławka pod sztangę; Warto ją wybrać, jeśli komuś zależy na ćwiczeniach ze sztangą i słynnym wyciskaniu. Pozwoli przede wszystkim pracować nad mięśniami klatki piersiowej i grzbietu. Często posiada regulacją, co czyni ją niezwykle funkcjonalną. Dla chcących przede wszystkim angażować mięśnie brzucha lepszym wyborem będzie z kolei skośna ławka. Przyda się ona także przy wyciskaniu hantlami i pracy nad mięśniami ramion. Ławka prosta jest najprostszą z dostępnych. Ogranicza jednak ilość ćwiczeń, które można na niej wykonać. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem może być ławka regulowana. Dzięki możliwości zmiany pozycji, ławeczka ta jest najbardziej wszechstronna. Jak widać, wybór ławki głównie zależy od celu, na którym najbardziej komuś zależy.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie ławki treningowej?

Jeśli wiadomo już, jaki rodzaj ławki będzie najlepszy, pora na wybór konkretnego modelu. W przypadku gdy nie mamy osobnego pomieszczenia przeznaczonego na siłownię, dobrze jest kupić ławkę składaną, która nieużywana nie będzie niepotrzebnie zabierać nam miejsca w mieszkaniu. Trzeba też spojrzeć na sposób montażu siedziska i oparcia. Musi być on solidny. Ćwicząc np. ze sztangą nie można sobie pozwolić na chwiejącą się ławeczkę. Droższa ławka może być więc lepszym wyborem. Wykonywanie ćwiczeń na porządnej ławce będzie bezpieczniejsze. Dlatego sprzęt należy kupować u sprawdzonych producentów. Oczywiście można kierować się opiniami innych, bardziej doświadczonych użytkowników ławki treningowej. Po pewnym czasie można też rozważyć zakup dodatkowych elementów do ławki, takich jak:

– modlitewnik;

– wyciąg górny, linki;

– dźwignia do ćwiczenia mięśni nóg.

Ławka treningowa jest więc bardzo pożytecznym sprzętem sportowym i na pewno warto mieć ją w domowej siłowni. Można wykonywać na niej mnóstwo ćwiczeń od wyciskania czy wymachów z obciążeniem za głowę aż po wiele rodzajów brzuszków. Po skończonym treningu warto ławkę przetrzeć płynem do dezynfekcji i wytrzeć do sucha miękką ściereczką, dzięki czemu będzie nam służyła przez całe lata.